Uncategorized @tr

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş , doğal enerji kaynaklarından biridir ve birincil enerji kaynağıdır. Dünyamızı aydınlatması ve ısıtmasının yanı sıra güneşten elde edilen enerji çeşitli teknolojiler vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Yani dünya üzerindeki tüm sistemler için bir enerji kaynağı olmaktadır. Güneş enerjisi güneş ışınlarından elde edilir. Yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılırken, fotovoltaik pillerden yardım alınır. Fotovoltaik piller, üzerlerine gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Fotovoltaik piller, yarı iletken maddelerden yapılır. Bulunacağı zemine göre paralel ya da seri bağlanabilirler. Kalınlıkları 0.2-0.4 mm arasında değişebilmektedir. Panelin üzerine güneş ışığı geldiği zaman uçlarda bir gerilim oluşur ve elektrik elde edilir. Öncelikle güneş ışığı panele çarptığında, fotovoltaik piller bu ışığı emer. Piller fotonu alır ve ışık elektriğe dönüştürülür. Buradan elde edilen elektrik doğru akımla çalışır.

Güneş , sadece gündüzleri ışık kaynağı olmaktan daha fazlasıdır. Dünyaya ulaşan her güneş ışığı parçacığı –fotonlar– gezegenimizi besleyen enerjiyi içerir. Güneş panelleri, güneş enerjisini fotovoltaik etki olarak adlandırılan bir işlemle kullanılabilir elektriğe dönüştürür. Üretilen elektrik ilişkili tüketim tesisinde tüketilir.

Enerji ihtiyaçlarınızın bir kısmını güneş panelleri aracılığı ile üretilen enerji ile karşılayacağınız için enerji faturalarınız düşecektir. Faturanızdan ne kadar tasarruf edeceğiniz, güneş panellerinizin kapasitesine, elektrik ve ısı kullanımınıza bağlı olacaktır. Güneş enerjisi çeşitli amaçlar için kullanılabilmektedir. Elektrik ve ısı üretebilir. Güneş enerjisi , elektrik dağıtım şebekesine erişimi olmayan alanlarda elektrik üretmek, temiz suya erişimi kısıtlı olan bölgelerde suyu damıtmak ve uzayda uyduları çalıştırmak için kullanılabilir. Liva Enerji , sektörün gelişim noktalarını takip ederek İstanbul’da bulunmakta olup Türkiye’nin dört bir yanına aynı kalitede hizmet sunmayı hedeflemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir